Razni komentari na temu Islam

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Go down

Razni komentari na temu Islam

Komentar by Admin on Mon 05 Jan 2015, 11:03 am

Ovako, pokusacu stavljati neke komentare sa drugih stranica ako mi se nesto ucini interesantnim
Npr, ovaj komentar je sa jednog foruma na temu reforma Islama od njihovog clana Melek

Melek Post subject: Re: Reformacija islama

Problem reforme Islama ne lezi u samoj religiji vec (nazalost) u narodima koji je slijede. Na primjer evropski, danas mahom krscanski narodi (sa svim svojim poganim i manje poganim osobinama) su jednostavno takvi, oni mijenjaju, liberalizuju i modifikuju sve sfere svoga zivota pa tako i religiju datoj situaciji, jednostavno zato da bi olaksali vlastitu egzistenciju. To je evidentno i zato im sve relativno i "ide od ruke". Oni primjenjuju i evoluciju i revoluciju u svom razvoju, pa su tako prosli kroz cijeli jedan spektar promjena, od srednjeg vijeka, preko baroka, burzoaskih revolucija, komunizma, socijalizma a religiju su sveli na marginalu da im se ne bi zacementirao "srednji vijek".

S druge strane, bliskoistocni narodi su zacementirali vlastitu egzistenciju na dogmi i ta dogma ih je zakovala u otprilike srednji vijek iz kojeg vrlo vjerovatno nikad i nece isplivati. E ti bliskoistocni narodi su stavili Islam pod vlastitu hipoteku i prema njima - samo oni imaju pravo da budu vlasnici Islama, samo oni se pitaju o Islamu, iskljucivo je tu arapski jezik i nikakav drugi, u njih vlada despotizam i svaki despot svoju socijalnu politiku vodi, itd itd.. Na veliku nesrecu nas ostalih - tamo su se inicijalne stvari desile..

Mi Bosnjaci kao evropski narod pokazujemo iste tendencije kao i ostali evropski narodi, mi smo isto tako vecinom skloni reformama (izuzeci su jedan omanji postotak fanaticnih budaletina i debila koji eto i kod nas egzistiraju a koje je u stvari manje ili vise rat iznjedrio) ali mi na svoju ruku nista ne da mozemo, nego ne smijemo reformisati u Islamu jer nas ceka "arapska odmazda" za takvo nesto.

A inace ja licno smatram da su nam vise zla nanijeli bas ti Arapi svojim kerefekama nego ovi krscanski lesinari oko nas, oni su samo igrali na kartu svjetskog vidjenja zabenetanih Arapa i na osnovu toga iskoristavali sankcije i druge stvari koje nam je svijet nametao misleci da smo i mi vehabije kao i ti i takvi beduini tamo..

Tako nekako..

Admin
Admin
Admin

Broj komentara : 1974
Registration date : 2008-04-03

O meni
Pravo ime: Razim

http://www.brka56.com

Na vrh Go down

Vidi prethodnu temu Vidi sljedeću temu Na vrh

- Similar topics